„Perfekcjonizm” autorstwa Sharon Martin to wydany niedawno przez GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne poradnik i workbook w jednym. Publikacja zawiera przekrój prostych technik poznawczo-behawioralnych stosowanych w terapii osób z problemem perfekcjonizmu. Oto trzy lekcje, które wyniosłam z przeczytania tej książki.

perfekcjonizm szaron martin

Rola samowspółczucia

W rewelacyjnym rozdziale „Od samokrytycyzmu do samowspółczucia” autorka przybliża nam podstawy nurtu self-compassion. Osoby z tendencjami perfekcjonistycznymi zazwyczaj nigdy nie czują się z siebie w pełni zadowolone. Zawsze znajdzie się coś, co psuje ich satysfakcję z wykonanej pracy albo w ogóle z tego, kim są. Osoby te łatwo popadają w długie samokrytyczne rozmyślania i osądzają siebie bardzo surowo. Ale to nie pomaga. To nie doda ci motywacji. Dopiero gdy zaczniesz mówić do siebie w sposób współczujący, życzliwy, zdołasz jednocześnie zaakceptować siebie i zyskasz zdrową motywację do zmiany.

W tym workbooku znajdziesz ćwiczenia pomagające zauważać i kwestionować samokrytycyzm, radzić sobie z popełnionymi błędami i pamiętać o swoich mocnych stronach. Nawet i na „afirmację przebaczenia” znalazło się tutaj miejsce 🙂

Sprawdź, czy to właśnie on odpowiada za presję, którą odczuwasz każdego dnia.

Zabieganie można leczyć

W książce jest świetny test „Czy jesteś osobą zabieganą?”, który pozwoli ci ocenić skalę tego problemu u ciebie. Jeśli okaże się, że nawet nie wiedziałaś, jak bardzo jesteś przytłoczona, to możesz wykonać tzw. audyt swojego czasu i dosłownie zmierzyć, ile go poświęcasz na poszczególne czynności w ciągu tygodnia. Następnie możesz się zastanowić, czy taki stan rzeczy jest na pewno zgodny z twoimi wartościami. Czy ta sytuacja zaspokaja twoje głębokie potrzeby. Jak właściwie chcesz żyć.

Zmiana jest możliwa (nota bene: to motto na mojej stronie:)). Może ci się wydawać, że to nie zależy od ciebie, ale jednak. Spróbuj. Autorka proponuje „piętnastominutowe wprawki” w aktywnościach, które dotąd zaniedbywałyśmy, oraz odrobinę technik uważności, po to, by w końcu wyjść z perfekcjonistycznego stylu życia.

Krytycyzm wobec innych

Trzecia lekcja dotyczy roli krytycyzmu perfekcjonisty i jest nieco wstrząsająca (a tego czasami brakuje w poradnikach, prawda?). Osoby, które wymagają od siebie zbyt wiele, częstokroć czynią tak także w stosunku do swoich partnerów, partnerek, dzieci czy pracowników. Uważają, że tylko one mają rację, że należy poprawiać po innych, wytykać błędy (bo tylko tak się uczy!) oraz że inni są leniwi, nieuważni i egoistyczni.

Jak to komunikują? Krytycznie!

Mają nierealne i nieelastyczne oczekiwania, mówią „ty zawsze”, podnoszą głos, dominują i kontrolują. Poradnik pomaga zdiagnozować u siebie ten problem i jego opłakane skutki dla relacji. Możesz się też nauczyć krok po kroku jak komunikować się z szacunkiem, zmniejszać swoje oczekiwania, uczyć się doceniania.

Polecam ci serdecznie „Perfekcjonizm” Sharon Martin, jeśli lubisz samodzielnie pracować nad sobą albo jeśli po prostu potrzebujesz trochę wiedzy w temacie.

Jeśli chcesz śledzić nowe artykuły, infografiki, porady i wiele innych, zaobserwuj mnie:

Facebook

Instagram

Podcast

Photo by Oliver Pacas on Unsplash


Zapraszam cię do przeczytania moich artykułów na temat perfekcjonizmu:

Jak pokonać perfekcjonizm – w pigułce

Perfekcjonizm to nie to co myślisz