Jeszcze dwa lata temu wzbraniałam się przed prowadzeniem psychoterapii online, kiedy jednak przekonałam się do pracy przez Skype’a i Zooma, wciąż nie do pomyślenia były dla mnie konsultacje telefoniczne. Dopiero po wysłuchaniu webinaru Gosi Stańczyk i Agnieszki Stein, które pracują przede wszystkim telefonicznie, zaczęłam rozważać taką możliwość. Jakim szokiem dla mnie było, gdy okazało się, że sesje telefoniczne wypadają o wiele lepiej niż przez Skype i są bardziej zbliżone do pracy w gabinecie! Oto 8 zalet konsultacji telefonicznych, które sprawiają, że będę tam, gdzie to możliwe, rezygnować ze Skype na rzecz telefonu czy WhatsAppa:

1.Terapia przez telefon jest mniej męcząca, ponieważ nie musimy być świadomi swojej mimiki, wyglądu i postawy ciała. Wbrew pozorom komunikacja niewerbalna tymi kanałami zużywa sporo energii, a szczególnie u osób, które stresują się swoim wyglądem lub mają tendencje do fobii społecznej. Odbywając sesję przez telefon nie musimy się ubierać, malować, nie musimy nawet siedzieć. Tym samym rozmawiając telefonicznie możemy się czuć swobodniej i bezpieczniej.

2.Telefon jest bardzo oswojonym środkiem komunikacji. Większość z nas rozmawia przez telefon regularnie, tysiące razy w ciągu życia, czego nie można powiedzieć o rozmowach przez Skype czy Zoom.

3. Rozmawiając przez telefon bez wizji zazwyczaj mamy lepszą jakość łącza niż używając transmisji wideo, rzadziej dochodzi do przerwania zasięgu i często telefon jest „ostatnią deską ratunku” w miejscach, gdzie nic innego nie działa.

4. Jeśli używamy słuchawek (co polecam), słyszymy głos drugiej osoby naprawdę blisko i wyraźnie, jakbyśmy siedzieli tuż obok, co daje niepowtarzalne wrażenie intymności i bliskości porównywalne lub nawet lepsze od tego w gabinecie.

5. Ciężko jest mówić jednocześnie i nie widzimy, kiedy druga osoba chce coś powiedzieć, więc musimy naprawdę uważnie słuchać siebie wzajemnie, w pełni skupić się na rozmówcy, co oczywiście jest bardzo korzystne dla terapii.

6. Podsumowując, jeśli nawet tracimy pewien kanał informacji rezygnując z wizji, to tyle samo lub nawet więcej zyskujemy.

7. Liczne badania wykazały, że terapia online jest równie skuteczna jak terapia stacjonarna, przypuszczam więc, że podobnie jest z terapią przez telefon.

8. Po każdej z przeprowadzonych sesji przez telefon pytam pacjentów o ich wrażenia i najczęściej słyszę, jak bardzo są zaskoczeni tym, że rozmowa była tak intymna i że lepiej się po niej czują (nawet jeśli zazwyczaj nie lubią długich telefonicznych rozmów). Właściwie to sama jestem tym zaskoczona!

Photo by Becca Tapert on Unsplash

Śledź mnie na Facebooku lub Instagramie